Преглед на материјалот – Кордура

Преглед на материјалот – Кордура

Ласерско сечење Cordura®

Професионално и квалификувано решение за ласерско сечење за Cordura®

Од авантури на отворено до секојдневниот живот до избор на работна облека, разновидните Cordura® ткаенини постигнуваат повеќе функции и употреби.За да се направат различните функционални перформанси да функционираат добро како анти-абразија, отпорна на нож и отпорна на куршуми, препорачуваме ласерскиот секач за ткаенини co2 да ја сече и гравира ткаенината Cordura.

Знаеме дека ласерот co2 се одликува со висока енергија и висока прецизност, што одговара на ткаенината Cordura со висока јачина и висока густина.Моќната комбинација на ласерски секач за ткаенина и ткаенина Кордура може да создаде брилијантни производи како елеци отпорни на куршуми, облека за мотоцикли, работни костуми и многу опрема за отворено.Наиндустрискимашина за сечење ткаенинаможесовршено сече и обележува на ткаенините Cordura® без да ги оштети перформансите на материјалот.Различните големини на работната маса може да се приспособат според вашите формати на ткаенината Cordura или големини на шаблони, а благодарение на транспортната маса и автоматското додавање, нема проблем за сечење ткаенина во голем формат, а целиот процес е брз и лесен.

Ласерско сечење ткаенина Кордура
Логото на MimoWork

MimoWork ласер

Како искусен производител на машини за ласерско сечење, можеме да помогнеме да се реализираат ефикасни и квалитетниласерско сечење и обележување на Cordura® ткаенинисо прилагодени комерцијални машини за сечење ткаенини.

Видео тест: Ласерско сечење Cordura®

Најдете повеќе видеа за ласерско сечење и обележување на Cordura® кај насYouTube канал

Тест за сечење Cordura®

1050D Cordura® ткаенина е тестирана која има одличнаспособност за ласерско сечење

а.Може да се сече и гравира со ласер со прецизност од 0,3 mm

б.Може да постигнемазни и чисти исечени рабови

в.Погоден за мали серии/стандардизација

Користиме ласерски секач Cordura 160 ⇨

Некое прашање за ласерското сечење Cordura® или ласерскиот секач за ткаенина?

Дозволете ни да знаеме и да понудиме дополнителни совети за вас!

Повеќето избираат CO2 ласерски секач за сечење Cordura!

Продолжете со читање за да најдете зошто ▷

Разновидна ласерска обработка за Cordura®

ласерско сечење-кордура-03

1. Ласерско сечење на Cordura®

Агилната и моќна ласерска глава го испушта тенкиот ласерски зрак за да се стопи работ за да се постигне ласерско сечење на ткаенината Cordura®.Запечатување на рабовите при ласерско сечење.

 

ласерско обележување-кордура-02

2. Ласерско обележување на Cordura®

Ткаенината може да се изгравира со ласерски гравер за ткаенина, вклучувајќи Кордура, кожа, синтетички влакна, микро-влакна и платно.Производителите можат да гравираат ткаенина со серија броеви за да ги обележат и разликуваат финалните производи, а исто така да ја збогатат ткаенината со дизајн за прилагодување за многу намени.

Придобивките од ласерското сечење на ткаенини Cordura®

Кордура-серија-обработка-01

Висока прецизност и ефикасност на повторување

Cordura-sealed-clean-edge-01

Чист и затворен раб

Кордура-крива-сечење

Флексибилно криво сечење

  Нема материјална фиксација порадивакуум маса

  Без деформација при влечење и оштетување на перформанситесо ласеробработка без сила

  Нема абење на алатотсо оптичка и бесконтактна обработка со ласерски зрак

  Чист и рамен рабсо термичка обработка

  Автоматско хранењеи сечење

Висока ефикасност сотранспортна масаод хранење до примање

 

 

Кордура за ласерско сечење

Подготвени сте за некоја магија за ласерско сечење?Нашето најново видео ве води во авантура додека тестираме 500D Cordura, откривајќи ги мистериите на компатибилноста на Cordura со ласерското сечење.Но, тоа не е сè - ние нурнуваме во светот на носачите на молови со ласерски исечени плочи, покажувајќи ги неверојатните можности.

Одговоривме на некои вообичаени прашања за ласерското сечење Cordura, така што ви претстои просветлувачко искуство.Придружете ни се во ова видео патување каде што ги спојуваме тестирањата, резултатите и одговарањето на вашите горливи прашања - затоа што на крајот на денот, светот на ласерското сечење е сè за откривање и иновации!

Како да исечете и обележите ткаенина за шиење?

Ова сеопфатно чудо за ласерско сечење ткаенини не само што е умешно во обележувањето и сечењето на ткаенината, туку исто така се истакнува во изработката на засеци за беспрекорно шиење.Опремен со дигитален контролен систем и автоматски процес, овој ласерски секач за ткаенина беспрекорно се интегрира во светот на производството на облека, чевли, чанти и додатоци.Одликува со инк-џет уред кој соработува со главата за ласерско сечење за да означува и сече ткаенина со едно брзо движење, револуционизирајќи го процесот на шиење ткаенина.

Со едно поминување, оваа машина за ласерско сечење текстил без напор се справува со различни компоненти на облеката, од шипки до облоги, обезбедувајќи прецизност со голема брзина.

Типични апликации на Ласерско сечење Кордура

• Cordura® лепенка

• Пакет Cordura®

• Ранец Cordura®

• Ремен за часовник Cordura®

• Водоотпорна најлонска кеса Cordura

• Мотоцикл панталони Cordura®

• Кордура® Навлака за седиште

• Кордура® јакна

• Балистичка јакна

• Паричник Cordura®

• Заштитен елек

Кордура-апликација-02

Препорачан ласерски секач за ткаенина за Cordura®

• Ласерска моќност: 100W / 150W / 300W

• Работна површина: 1600mm * 1000mm

Ласерски секач со рамно лежиште 160

Со моќниот ласерски зрак Cordura, синтетичката ткаенина со висока цврстина може лесно да се пресече одеднаш.MimoWork го препорачува ласерскиот секач со рамно лежиште како стандарден ласерски секач за ткаенини Cordura, за подобрување на вашето производство.Површината на работната маса од 1600mm * 1000mm (62,9” * 39,3”) е дизајнирана да сече обична облека, облека и надворешна опрема изработена од Cordura.

• Ласерска моќност: 100W/150W/300W

• Работна површина: 1800mm * 1000mm

Ласерски секач со рамно лежиште 160

Ласерски секач за текстил со голем формат со работна маса за транспортери – целосно автоматизирано ласерско сечење директно од ролната.Ласерскиот секач со рамно лежиште 180 на Mimowork е идеален за сечење ролни материјал (ткаенина и кожа) во ширина од 1800 mm.Можеме да ги приспособиме големините на работната маса и исто така да комбинираме други конфигурации и опции за да ги задоволиме вашите барања.

• Ласерска моќност: 150W / 300W / 500W

• Работна површина: 1600mm * 3000mm

Ласерски секач со рамно лежиште 160L

Машината за ласерско сечење на индустриски ткаенини е опремена со голема работна површина за да се задоволат со ламинацијата отпорна на куршуми за автомобили со голем формат Cordura.Со структурата за пренос на багажник и пинон и уредот со серво мотор, ласерскиот секач може стабилно и континуирано да ја сече ткаенината Cordura за да донесе врвен квалитет и супер ефикасност.

Изберете соодветен Cordura ласерски секач за вашето производство

MimoWork ви нуди оптимални работни формати на ласерски секач за ткаенини како вашата големина на шема и специфични апликации.

Немате идеја како да изберете?Прилагодете ја вашата машина?

✦ Кои информации треба да ги дадете?

Специфичен материјал (Кордура, најлон, кевлар)

Големина и дебелина на материјалот

Што сакате да правите со ласер?(сече, перфорира или гравира)

Максимален формат што треба да се обработи

✦ Нашите информации за контакт

info@mimowork.com

+86 173 0175 0898

Можете да не најдете прекуYouTube, Фејсбук, иЛинкедин.

Како да се исече Кордура со ласер

Fabric Laser Cutter е автоматска машина за сечење ткаенини со дигитален контролен систем.Треба само да ѝ кажете на ласерската машина која е вашата дизајнерска датотека и да ги поставите параметрите на ласерот врз основа на карактеристиките на материјалот и потребите за сечење.Потоа CO2 ласерскиот секач ласерски ќе ја пресече Cordura.Вообичаено, ги советуваме нашите клиенти да го тестираат материјалот со различни моќи и брзини за да ја најдат најдобрата поставка и да ги зачуваат за идно сечење.

ставете ја ткаенината Кордура на ласерскиот секач за ткаенина

Чекор 1. Подгответе машина и материјал

увезете датотека за ласерско сечење во софтвер

Чекор 2. Поставете ласерски софтвер

Ласерско сечење ткаенина Кордура

Чекор 3. Започнете со ласерско сечење

# Некои совети за ласерско сечење Кордура

• Вентилација:Обезбедете соодветна вентилација на работниот простор за да ги отстраните гасовите.

Фокус:Прилагодете ја должината на ласерскиот фокус за да го постигнете најдобриот ефект на сечење.

Воздушна помош:Вклучете го уредот за дување воздух за да се обезбеди ткаенината со чист и рамен раб

Поправете го материјалот:Ставете го магнетот на аголот на ткаенината за да остане рамно.

 

Кордура за ласерско сечење за тактички елеци

Најчесто поставувани прашања за Кордура за ласерско сечење

# Дали можете да ја исечете ткаенината Кордура со ласер?

Да, ткаенината Кордура може да се сече со ласер.Ласерското сечење е разноврсна и прецизна метода која добро функционира со различни материјали, вклучително и текстил како Кордура.Кордура е издржлива ткаенина која е отпорна на триење, но моќниот ласерски зрак може да ја пресече Кордурата и да остави чист раб.

# Како да исечете најлон Кордура?

Можете да изберете ротирачки секач, топол нож, секач со матрици или ласерски секач, сето тоа може да се пресече низ Кордура и најлон.Но, ефектот на сечење и брзината на сечење се различни.Предлагаме користење на CO2 ласерскиот секач за сечење на Cordura не само поради одличниот квалитет на сечење со чисти и мазни рабови, нема никаков распад и брус.Но, исто така, со висока флексибилност и прецизност.Можете да го користите ласерот за да ги исечете сите облици и модели со голема прецизност на сечењето.Лесното ракување им овозможува на почетниците брзо да го совладаат.

# Каков друг материјал може да сече со ласер?

CO2 ласерот е пријателски за речиси неметални материјали.Карактеристиките на сечење на флексибилното контурно сечење и високата прецизност го прават најдобриот партнер за сечење ткаенина.Како памук,најлон, полиестер, спандекс,арамид, Кевлар, филц, неткаен материјал, ипенаможе да се сече со ласер со одлични ефекти на сечење.Покрај обичните ткаенини за облека, ласерскиот секач за ткаенини може да се справи со индустриски материјали како што се спејсер ткаенина, материјали за изолација и композитни материјали.Со каков материјал работите?Испратете ги вашите барања и конфузија и ние ќе разговараме за да добиеме оптимално решение за ласерско сечење.консултирајте се со нас >

Информации за материјалот на Cordura® за ласерско сечење

Кордура-ткаенини-02

Обично направени однајлон, Cordura® се смета за најтврдата синтетичка ткаенина со неспоредлива отпорност на триење, отпорност на кинење и издржливост.Под иста тежина, издржливоста на Cordura® е 2 до 3 пати поголема од онаа на обичниот најлон и полиестер и 10 пати поголема од онаа на обичното памучно платно.Овие супериорни изведби се одржуваа и досега, а со благослов и поддршка на модата се создаваат бесконечни можности.Во комбинација со технологијата за печатење и боење, технологијата на мешање, технологијата за обложување, разновидните Cordura® ткаенини добиваат поголема функционалност.Без грижа за оштетување на перформансите на материјалите, ласерските системи поседуваат одлични предности за сечење и обележување на ткаенините Cordura®.MimoWorkсе оптимизира и усовршуваласерски секачи за ткаенинаиласерски гравери за ткаенинада им помогне на производителите во текстилната област да ги ажурираат своите методи на производство и да добијат максимална корист.

 

Поврзани Cordura® ткаенини на пазарот:

CORDURA® балистичка ткаенина, CORDURA® AFT ткаенина, CORDURA® класична ткаенина, CORDURA® борбена волна™ ткаенина, CORDURA® тексас, CORDURA® HP ткаенина, CORDURA® Naturalle™ ткаенина, CORDURA® TRUELOCK ткаенина, CORDURA® Hi-485BRIC®

Повеќе видеа од ласерско сечење

Повеќе идеи за видео:


Испратете ни ја вашата порака:

Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја