Ласерски секач и гравер за дрво - MimoWork
Ласерски секач и гравер за дрво

Ласерски секач и гравер за дрво

Ласерски секач и гравер за дрво

Споделување видеа од ласерско сечење дрво

Божиќни украси од дрво со ласерско сечење

Работна површина (Ш * L) 1300 mm * 900 mm (51,2” * 35,4”)
Софтвер Офлајн софтвер
Ласерска моќност 100W/150W/300W/
Ласерски извор CO2 стаклена ласерска цевка или CO2 RF метална ласерска цевка
Систем за механичка контрола Контрола на ременот со чекор мотор
Работна маса Работна маса со меден чешел или работна маса со лента со нож
Максимална брзина 1~400 mm/s
Брзина на забрзување 1000~4000mm/s2

Дознајте повеќе за 【Како да се сече дрво со ласер, ласерско гравирање на дрво

Придобивките од ласерското сечење на дрво

без рабови

Без бруси и мазен раб

флексибилно-облик-сечење

Сечење со сложена форма

прилагодено-писмо-гравирање

Прилагодено гравирање на букви

Без струготини – на тој начин лесно се чисти по обработката

Сечење на работ без бруси

Нежни гравури со супер фини детали

Нема потреба да се стега или да се поправа дрвото

Нема абење на алатот

Препорачана машина за ласерско сечење дрво

• Ласерска моќност: 20W

• Работна површина: 80mm * 80mm (3,15'' * 3,15'')

• Ласерска моќност: 100W/150W/300W

• Работна површина: 1300mm * 900mm (51,2” * 35,4”)

• Ласерска моќност: 150W/300W/500W

• Работна површина: 1300mm * 2500mm (51” * 98,4”)

Додадена вредност од MimoWork Laser

CCD камера:Способен за сечење и гравирање на печатениот дрвен панел

✦ Мешани ласерски глави:Ви дава можност да сечете и тенки метални лимови

Платформа за подигнување:Добро прилагодете ја работната маса за да бидете сигурни дека секоја дебелина на материјалот може да се исече со најсоодветното ласерско растојание.

Автоматски фокус:Прилагодете ја висината на фокусот автоматски и реализирајте постојано висок квалитет на сечење при сечење материјали со различна дебелина.

Работна маса:Силен, стабилен и издржлив за поддршка на какви било цврсти материјали.

Запознајте го вашиот поволен ласерски систем

дрво-модел-01

# Совети како да избегнете изгореници

при ласерско сечење на дрво

1. Користете високолеплива лента за маскирање за да ја покриете површината на дрвото

2. Прилагодете го компресорот за воздух за да ви помогне да ја издувате пепелта додека сечете

3. Потопете ја тенката иверица или други дрва во вода пред да ја исечете

4. Зголемете ја моќноста на ласерот и истовремено забрзајте ја брзината на сечење

5. Користете шкурка со фини заби за полирање на рабовите по сечењето

Соодветни видови дрво за ласерско сечење и гравирање

• МДФ

• Тврдо дрво

• Бамбус

• Балса Вуд

• Иверица

• Дрвена граѓа

• Фурнири

• цврсто дрво

Ламинирано дрво, басво, бука, цреша, иверица, плута, зимзелено дрво, махагони, мултиплекс, природно дрво, даб, обече, скапоцени дрва, топола, бор, тиково, орев…

дрво-апликација-01

Кој е вашиот материјал или апликација?

Дозволете ни да знаеме и да ви помогнеме

Типични апликации за ласерско сечење и гравирање на дрво

дрво-апликација-021

Вуд ознака (знак), Занаети, Дрво писмо, Кутија за складирање, Архитектонски модели

Играчки, Инструменти, Дрвени фотографии, Мебел, Влошки за фурнир на подот, Одбори за умирање

дрво-апликација-031

Тренд на ласерско сечење и гравирање на дрво

Зошто фабриките за обработка на дрво и индивидуалните работилници се повеќе инвестираат во ласерски систем од MimoWork до нивниот работен простор?Одговорот е разновидноста на ласерот.Дрвото може лесно да се обработува на ласер и неговата издржливост го прави погодно за нанесување на многу апликации.Можете да направите толку многу софистицирани суштества од дрво, како што се рекламни табли, уметнички занаети, подароци, сувенири, градежни играчки, архитектонски модели и многу други дневни производи.Уште повеќе, поради фактот на термичко сечење, ласерскиот систем може да донесе исклучителни дизајнерски елементи во дрвените производи со темна боја за сечење и гравури во кафеава боја.

Декорација на дрво Во смисла на создавање дополнителна вредност на вашите производи, MimoWork Laser System може ласерски да сече дрво и ласерско гравирање дрво, што ви овозможува да лансирате нови производи за широк спектар на индустрии.За разлика од глодачите, гравирањето како декоративен елемент може да се постигне за неколку секунди со користење на ласерски гравер.Исто така, ви дава можност да примате нарачки мали како една единица приспособен производ, големи како илјадници брзи продукции во серии, сето тоа во рамките на достапните инвестициски цени.

дрво-играчка-ласерско-сечење-03

Заинтересирани за тоа како да сече дрво со ласер и цената на машината за ласерско гравирање на дрво, контактирајте не за да дознаете повеќе


Испратете ни ја вашата порака:

Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја