Преглед на материјалот – Филм

Преглед на материјалот – Филм

Филм за ласерско сечење

Позитивно решение за ласерско сечење ПЕТ филм

Ласерско сечење полиестерски филм е типична примена.Поради истакнатите перформанси на полиестер, широко се применува на екранот на екранот, преклопувањето на мембранскиот прекинувач, екранот на допир и други.Ласерската машина за сечење се спротивставува на одличната способност за ласерско топење на филмот за да произведе чист и рамен квалитет на сечење со висока ефикасност.Сите форми може флексибилно да се сечат со ласер по поставувањето на датотеките за сечење.За печатениот филм, MimoWork Laser го препорачува контурниот ласерски секач кој може да го реализира прецизното сечење на рабовите долж шаблонот со помош на системот за препознавање на камерата.

Покрај тоа, за пренос на топлина винил, 3M® заштитна фолија, рефлектирачка фолија, ацетатен филм, Mylar филм, ласерско сечење и ласерско гравирање играат важна улога во овие апликации.

филм2

Видео приказ - Како да се сече филм со ласер

• Бакнеж винил за пренос на топлина

• Матрица пресечена преку подлогата

Ласерскиот гравер FlyGalvo има подвижна галво глава која може брзо да сече дупки и да гравира обрасци на материјал со голем формат.Соодветната ласерска моќ и брзина на ласерот може да постигнат ефект на сечење на бакнеж како што можете да видите на видеото.Сакате да дознаете повеќе за винилниот ласерски гравер за пренос на топлина, само прашајте не!

Предностите на PET ласерското сечење

Во споредба со конвенционалните методи на обработка кои се за стандардна класа што се користат како апликации за пакување, MimoWork вложува повеќе напор да понуди PETG решенија за ласерско сечење на филмот што се користи за оптички апликации и за некои специјални индустриски и електрични намени.CO2 ласерот од 9,3 и 10,6 микро бранови должини е исклучително погоден за ласерско сечење PET филм и ласерско гравирање винил.Со прецизни поставки за ласерска моќност и брзина на сечење, може да се постигне кристално чиста врвна моќ.

ласерски исечени форми на филм

Сечење со флексибилни форми

чист филм за ласерско сечење

Чист и остар исечен раб

филм за ласерско гравирање

Ласерски филм за гравирање

✔ Висока прецизност - можни се исечоци од 0,3 мм

✔ Нема паста на ласерските глави со третман без контакт

✔ Остриот ласерски сечење создава чист раб без никакво лепење

✔ Висока флексибилност за секоја форма и големина на филм

✔ Конзистентен висок квалитет потпирајќи се на системот за авто транспортер

✔ Соодветната ласерска моќ го контролира прецизното сечење за повеќеслојниот филм

Препорачана машина за сечење филм

• Ласерска моќност: 100W/150W/300W

• Работна површина: 1300mm * 900mm (51,2” * 35,4”)

• Ласерска моќност: 180W/250W/500W

• Работна површина: 400mm * 400mm (15,7” * 15,7”)

Опции за надградба:

Автоматско напојување

Автоматскиот фидер може автоматски да го напојува материјалот за ролна на работната маса на транспортерот.Тоа гарантира дека материјалот на филмот е рамен и мазен, што го прави ласерското сечење побрзо и полесно.

CCD камера

За отпечатениот филм, CCD камерата може да ја препознае шемата и да и наложи на ласерската глава да сече по контурата.

Изберете ја ласерската машина и ласерските опции што ви одговараат!

Галво ласерски гравер кој сече винил

Може ли ласерски гравер да исече винил?Апсолутно!Сведочете на трендовскиот пристап за изработка на додатоци за облека и логоа за спортска облека.Уживајте во можностите за голема брзина, беспрекорната прецизност на сечењето и неспоредливата разновидност во компатибилноста на материјалите.

Постигнете возвишен винил ефект кој го сече бакнежот без никаков напор, бидејќи машината за гравирање со ласер со CO2 Galvo се појавува како совршено одговарање за задачата што е при рака.Подгответе се за чудесно откритие - целиот процес на ласерско сечење пренос на топлина винил трае само 45 секунди со нашата Galvo Ласерска машина за обележување!Ова не е само ажурирање;тоа е квантен скок во перформансите на сечење и гравирање.

Ласерот MimoWork има за цел да ги реши потенцијалните проблеми за време на вашето производство на филм
и оптимизирајте го вашиот бизнис во текот на секојдневното извршување!

Вообичаени апликации на филм за ласерско сечење

• Прозорец филм

• Табличка со имиња

• Екран на допир

• Електрична изолација

• Индустриска изолација

• Преклопувања на мембрански прекинувачи

• Етикета

• Налепница

• Штит за лице

• Флексибилно пакување

• Матрици Mylar Film

филмски апликации 01

Во денешно време филмот не може да се користи само во индустриски апликации како што се репрографика, филм за врело штанцување, термички преносливи ленти, безбедносни филмови, филмови за ослободување, лепливи ленти и етикети и налепници;електрични/електронски апликации како што се фоторезисти, изолација на мотор и генератор, обвивка од жица и кабел, мембрански прекинувачи, кондензатори и флексибилни печатени кола, но исто така да се користат во релативно нови апликации како што се дисплеи со рамни панели (FPD) и соларни ќелии итн.

Материјални својства на ПЕТ филмот:

Ласерско сечење филм за миленичиња

Полиестерскиот филм е главниот материјал меѓу сите, често познат како ПЕТ (полиетилен терефталат), има извонредни физички својства за пластична фолија.Тие вклучуваат висока цврстина на истегнување, хемиска отпорност, термичка стабилност, плошност, јасност, отпорност на висока температура, топлинска и електрична изолација.

Полиестерскиот филм за пакување го претставува најголемиот пазар за крајна употреба, проследен со индустриски кој вклучува рамни екрани, и електричен/електронски рефлективен филм, итн. Овие крајни употреби ја опфаќаат речиси вкупната глобална потрошувачка.

Како да изберете соодветна машина за сечење филм?

ПЕТ-филмот за ласерско сечење и филмот за ласерско гравирање се двете главни употреби на машината за ласерско сечење CO2.Бидејќи полиестерскиот филм е материјал кој има широк опсег на примени, за да бидете сигурни дека вашиот ласерски систем е идеално погоден за вашата апликација, ве молиме контактирајте со MimoWork за дополнителни консултации и дијагноза.Ние веруваме дека експертизата со технологиите кои брзо се менуваат, кои се појавуваат на раскрсницата на производството, иновациите, технологијата и трговијата се диференцијал.

Како да се намали ласерски заштитен филм?
Контактирајте не за какви било прашања, консултации или споделување информации


Испратете ни ја вашата порака:

Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја